Újrahasznosított anyagú és könnyű adalékanyagos betonok tartóssága (Durability and performance of concretes out of recycled or lightweight aggregates)

nemes.rita@emk.bme.hu

A kutatás célja: A beton és vasbeton szerkezetek estében a tervezés elsősorban a teherbírásra koncentrál, viszont legalább ilyen fontos tényező a tartósság. A hagyományostól eltérő alapanyagok alkalmazásakor a betonok tulajdonságaival kapcsolatos általános ismeretek nem tartalmaznak elegendő információt, pedig napjainkban mind környezetvédelmi, mind gazdasági szempontból egyre fontosabb, hogy a hulladékokat és másodnyersanyagokat hasznosítsuk az építőiparban is. A bontott betonból, téglazúzalékból adalékanyag készíthető, az adalékanyagok és kiegészítő anyagok között rengeteg üveg és műanyag van jelen. A hosszútávú viselkedésről kevés adat áll rendelkezésünkre, ezért ezek vizsgálata és összefüggéseinek feltárása szükséges és időszerű.
A kutatás módszerei: A szilárdsági tulajdonságok mellett több tartóssági vagy tartósságot befolyásoló kérdés vizsgálata, az adatok feldolgozása és modellezése.
Főbb vizsgálati területek:
- felhasználható alap- és kiegészítőanyagok
- hőmérséklettel (alacsony és magas) szembeni ellenállás
- vízzel szembeni és a vízben oldódó anyagokkal szembeni viselkedés
- alkáli reakció kérdése
- betonacéllal való együttdolgozás és a betonacél védelmének kérdése

• Strength, durability, and environmental properties of concrete utilizing recycled tire particles for pavement applications By: Kardos, Adam J.; Durham, Stephan A. CONSTRUCTION AND BUILDING MATERIALS Volume: 98 Pages: 832-845 Published: NOV 15 2015
  • A study of the durability of recycled green building materials in lightweight aggregate concrete By: Hunag, Li-Jeng; Wang, Her-Yung; Wang, Shi-Yang CONSTRUCTION AND BUILDING MATERIALS Volume: 96 Pages: 353-359 Published: OCT 15 2015
  • Investigating the properties of lightweight concrete containing high contents of recycled green building materials By: Chen, Shyh-Haur; Wang, Her-Yung; Jhou, Jhou-Wei CONSTRUCTION AND BUILDING MATERIALS Volume: 48 Pages: 98-103 Published: NOV 2013
  • Effects of High Volumes of Fly Ash, Blast Furnace Slag, and Bottom Ash on Flow Characteristics, Density, and Compressive Strength of High-Strength Mortar By: Kim, H. K.; Lee, H. K. JOURNAL OF MATERIALS IN CIVIL ENGINEERING Volume: 25 Issue: 5 Pages: 662-665 Published: MAY 2013
  • Durability of lightweight masonry mortars made with white recycled polyurethane foam By: Junco, C.; Gadea, J.; Rodriguez, A.; et al. CEMENT & CONCRETE COMPOSITES Volume: 34 Issue: 10 Pages: 1174-1179 Published: NOV 2012
  • ÉPÍTŐANYAG