Szerkezeteinket általában az alapozásánál adott fölrengésrekordok vagy válaszspektrumgörbék alapján méretezzük, amelyek már tartalmazzák az altalaj esetleges kedvezőtlen hatását is.
A válaszspektrumgörbe ennek megfelelően függ az altalaj tulajdonságaitól. Egy alternatív megoldás, hogy az altalajt VEM-mel modellezzük, és a számítást a talaj rezgésével együtt, az ún. „time history analysis” segítségével hajtjuk végre.
Ez, bár ma már numerikusan lehetséges, a gyakorlati tervezés számára lehetetlenül nagy számítási igényt jelent, várhatóan még sokáig nem lesz a tervezés eszköze. Az elvégzendő kutatás többrétű: meg kívánjuk vizsgálni a jelenleg a szabványokban adott közelítések pontosságát, feltételeket kívánunk megfogalmazni a tervező mérnököknek, hogy mikor milyen megbízhatósággal lehet ezeket használni, ki kívánunk fejleszteni új módszereket (és/vagy a meglévőket továbbfejleszteni), amelyek segítségével a számítások az eddigieknél pontosabban, de elfogadható számításigénnyel végrehajthatók.
A feladat végrehajtásához szükséges, hogy a hallgató Ansys programmal a „pontos” számításokat végre tudja hajtani, illetve egyes egyszerűsített modelleket analitikusan is megoldjon. Ezek fogják megalapozni a közelítő számításokat.