Az emberi koponya vizsgálata dinamikus hatásokra

bojtar.imre@emk.bme.hu

A kutatás célja az emberi koponya mechanikai viselkedésének többszintű vizsgálata a koponyát érő külső dinamikus hatások (ütések, a test hirtelen elmozdulása) következtében. Az emberi fejet a felső megtámasztó nyaki csigolyákkal együtt célszerű modellezni.

A koponya mechanikai modellezésére többféle numerikus változat kiépítése szükséges, az egyszerű elemekből rugalmasan összekapcsolt rendszerekből kiindulva kell eljutni a CT/MR felvételek alapján pontos geometriát leíró változatokig. Ez utóbbiak esetében a koponya belsejét kitöltő szivacsos állomány és folyadékrendszer hatásainak figyelembevétele is megoldandó feladat. Az agy belsejében uralkodó nyomásviszonyok sérülés közbeni változásának hatáselemzése a vizsgálat részét alkotja.

A külső hatások egyes típusainak elemzésénél a kutatás adjon értékelő elemzést a koponyán illetve azon belül bekövetkező mechanikai sérülések jellegzetes változataira.

A vizsgálat során valószínűségelméleti megfontolások alkalmazásával is vizsgálni szükséges a bekövetkező károsodások esélyét.

• Zhang, Q. – Teo, E. – Lee, P. – Tan, K.: Development and Validation of a Head-Neck Finite Element Model for Injury Analysis, ISBS Conference, Beijing, 2005.
  • Halász G. (szerk).: Modellezés a biomechanikában, Műegyetemi, 2007.
  • Bronzino, J. D.: The Biomedical Engineering Handbook, CRC, 2012.
  • Post, A. : The Influence of Dynamic Response Characteristics on Traumatic Brain Injury, MSc Thesis, University of Ottawa, 2013.
  • A téma hazai és nemzetközi folyóiratai:
  • Biomechanica Hungarica, (magyar-angol nyelvű folyóirat, a Magyar Biomechanikai Társaság folyóirata)
  • Anyagvizsgálók Lapja (magyar-angol nyelvű folyóirat, az egyik legrégibb magyar műszaki kiadvány)
  • Journal of Biomechanics, (az Elsevier-csoport lapja, a biomechanika nemzetközileg egyik legjelentősebb folyóirata)
  • Neuroradiology (a Springer-csoport lapja, főleg keringési- és idegrendszeri vizsgálatok)
  • Mechanics of Materials (az Elsevier-csoport lapja, elméleti anyagtudományi folyóirat)
  • A témavezető utóbbi tíz évben megjelent 5 legfontosabb publikációja:
  • Molnár Gergely, Ferentzi Máté, Weltsch Zoltán, Szebényi Gábor, Borbás Lajos, Bojtár Imre
    Fragmentation of wedge loaded tempered structural glass
    GLASS STRUCTURES & ENGINEERING 1: pp. 1-10. (2016)
  • Nagy Róbert, Csobay-Novák Csaba, Lovas Attila, Sótonyi Péter, Bojtár Imre
    Non-invasive in vivo time-dependent strain measurement method in human abdominal aortic aneurysms: Towards a novel approach to rupture risk estimation
    JOURNAL OF BIOMECHANICS 48:(10) pp. 1876-1886. (2015)
  • Sandor GL, Kiss Z, Bocskai ZI, Kolev K, Takacs AI, Juhasz E, Kranitz K, Toth G, Gyenes A, Bojtar I, Juhasz T, Nagy ZZ
    Evaluation of the mechanical properties of the anterior lens capsule following femtosecond laser capsulotomy at different pulse energy settings.
    JOURNAL OF REFRACTIVE SURGERY 31:(3) pp. 153-157. (2015)
  • Bocskai Zoltán Imre, Sándor Gábor László, Kiss Zoltán, Bojtár Imre, Nagy Zoltán Zsolt
    Evaluation of the Mechanical Behaviour and Estimation of the Elastic Properties of Porcine Zonular Fibres
    JOURNAL OF BIOMECHANICS 47:(13) pp. 3264-3271. (2014)
  • Molnár Gergely, Bojtár Imre
    Effects of manufacturing inhomogeneities on strength properties of float glass
    MECHANICS OF MATERIALS 59: pp. 1-13. (2013)
  • Éva Lakatos, Imre Bojtár
    Trabecular bone adaptation in a finite element frame model using load dependent fabric tensors
    MECHANICS OF MATERIALS 44: pp. 130-138. (2012)
  • A témavezető fenti folyóiratokban megjelent 5 közleménye:
  • Szikora I, Ugron A, Paál A, Nasztanovics F, Kulcsár Z, Marosfői M, Berentei Z, Bojtár I, Nyáry I:
    IMPACT OF MORPHOLOGY ON FLOW PATTERN: THREE DIMENSIONAL FLOW SIMULATION IN HUMAN INTRACRANIAL ANEURYSMS
    NEURORADIOLOGY 48:(Suppl. 2) p. 124. (2006),
  • Szikora I, Paal G, Ugron A, Nasztanovics F, Marosfoi M, Berentei Z, Kulcsar Z, Lee W, Bojtar I, Nyary I:
    Impact of aneurysmal geometry on intraaneurysmal flow: a computerized flow simulation study.
    NEURORADIOLOGY 50:(5) pp. 411-421. (2008),
    JOURNAL OF BIOMECHANICS 47:(13) pp. 3264-3271. (2014),
  • Nagy Róbert, Csobay-Novák Csaba, Lovas Attila, Sótonyi Péter, Bojtár Imre
    JOURNAL OF BIOMECHANICS 48:(10) pp. 1876-1886. (2015),